| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Data Sheet: | EWV-YC8B14 |
| Description: | POT 10K OHM 1/20W LINEAR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Taper | Linear |
| Series | EWV-YC |
| Rotation | Continuous |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| Part Status | Obsolete |
| Size - Body | Square - 0.689" x 0.657" Face x 0.295" H (17.50mm x 16.70mm x 7.50mm) |
| Actuator Type | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Bushing Thread | - |
| Actuator Length | - |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Built in Switch | None |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |
| Actuator Diameter | - |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Termination Style | Gull Wing |
| Resistive Material | - |
| Temperature Coefficient | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |