| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Pushbutton Switches |
| Data Sheet: | ESB-32101N |
| Description: | SWITCH PUSHBUTTON DPST 3A 12V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Pushbutton Switches |
| Type | Standard |
| Series | ESB32 |
| Circuit | DPST |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Actuator Type | Plunger for Cap |
| Mounting Type | Through Hole |
| Electrical Life | - |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-On |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating - DC | 12V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 3A (DC) |
| Operating Temperature | - |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |