| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | ERX-2HQJ22MH |
| Description: | RES 0.022 OHM 5% 2W J BEND |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | ERX |
| Features | Flame Proof, Safety |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 22 mOhms |
| Composition | Metal Film |
| Part Status | Not For New Designs |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | SMD Flattened J -Bend Axial Lead |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.252" W (12.00mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 180°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | SMD |
| Temperature Coefficient | ±1000ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |