| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Temperature Sensors - NTC Thermistors |
| Data Sheet: | ERT-D3FGL800S |
| Description: | THERMISTOR NTC 80OHM 3700K DISC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Temperature Sensors - NTC Thermistors |
| B0/50 | - |
| B25/50 | 3700K |
| B25/75 | - |
| B25/85 | - |
| Series | ERT-D |
| B25/100 | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 600mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Disc, 7.5mm |
| B Value Tolerance | - |
| Length - Lead Wire | 1.18" (30.00mm) |
| Resistance Tolerance | ±15% |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C |
| Resistance in Ohms @ 25°C | 80 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.75 | $0.74 | $0.72 |