ERG-3SJ752
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: ERG-3SJ752
Description: RES 7.5K OHM 3W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ERG
Features Flame Proof, Safety
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Resistance 7.5 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Part Status Not For New Designs
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±300ppm/°C