ELL-6GG3R9M
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: ELL-6GG3R9M
Description: FIXED IND 3.9UH 1.7A 60 MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Type Wirewound
Series G
Ratings -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.9µH
Part Status Last Time Buy
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Material - Core -
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm
Current - Saturation 1.65A
Current Rating (Amps) 1.7A
Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 100kHz