| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | EHD-RD3356 |
| Description: | DC DC CONVERTER 20V 1W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | EHD-RD |
| Features | - |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 76% |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 10-SIP Module, 5 Leads |
| Size / Dimension | 1.20" L x 0.39" W x 0.74" H (30.5mm x 10.0mm x 18.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 20V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Voltage - Input (Max) | 170V |
| Voltage - Input (Min) | 113V |
| Current - Output (Max) | 80mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.91 | $6.77 | $6.64 |