EEU-HD1H4R7
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEU-HD1H4R7
Description: CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Series HD
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 26mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 52mA @ 100kHz