EEU-FR1E331B
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEU-FR1E331B
Description: CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Series FR
Ratings -
Impedance 56 mOhms
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±20%
Capacitance 330µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 665mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 950mA @ 100kHz