EEU-FC1V271B
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEU-FC1V271B
Description: CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 68 mOhms
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±20%
Capacitance 270µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 682.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05A @ 100kHz