EEU-FC1J101
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEU-FC1J101
Description: CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 256 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 100µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 347.8mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 535mA @ 100kHz