EEU-FC1C222B
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEU-FC1C222B
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 30 mOhms
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±20%
Capacitance 2200µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.556A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.945A @ 100kHz