EEU-FC0J332
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEU-FC0J332
Description: CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Ratings AEC-Q200
Impedance 38 mOhms
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 3300µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.407A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.655A @ 100kHz