EEE-HD1A472AM
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEE-HD1A472AM
Description: CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Series HD-V
Ratings AEC-Q200
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±20%
Capacitance 4700µF
Part Status Active
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.28A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.51A @ 100kHz