EEE-HB1E6R8R
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEE-HB1E6R8R
Description: CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD
Series HB
Ratings AEC-Q200
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 25mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 42.5mA @ 10kHz