EEE-HA1H3R3R
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEE-HA1H3R3R
Description: CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Series HA
Ratings AEC-Q200
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.2mA @ 10kHz