EEE-0GA330SR
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors
Data Sheet: EEE-0GA330SR
Description: CAP ALUM 33UF 20% 4V SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series S
Ratings AEC-Q200
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±20%
Capacitance 33µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 26mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 44.2mA @ 10kHz