ECW-HA3C392J4
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-HA3C392J4
Description: CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD
Series ECW-H(A)
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 3900pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.701" L x 0.236" W (17.80mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) 0.543" (13.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C