ECW-H20122HV
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-H20122HV
Description: CAP FILM 1200PF 3% 2KVDC RADIAL
Series ECW-H(V)
Packaging Bulk
Tolerance ±3%
Capacitance 1200pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C