ECW-F6913HLB
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-F6913HLB
Description: CAP FILM 0.091UF 3% 630VDC RAD
Packaging Bulk
Tolerance ±3%
Capacitance 0.091µF
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.610" L x 0.327" W (15.50mm x 8.30mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.697" (17.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C