ECW-F6434JL
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-F6434JL
Description: CAP FILM 0.43UF 5% 630VDC RADIAL
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.43µF
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.807" L x 0.512" W (20.50mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C