ECW-F2W393JL
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECW-F2W393JL
Description: CAP FILM 0.039UF 5% 450VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ECW-F(L)
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.039µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.228" W (12.50mm x 5.80mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 450V
Height - Seated (Max) 0.398" (10.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C