ECQ-E6103RKF
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECQ-E6103RKF
Description: CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ECQ-E(F)
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±10%
Capacitance 10000pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.472" L x 0.177" W (12.00mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C