ECQ-E4124JF
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECQ-E4124JF
Description: CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RADIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series ECQ-E(F)
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.12µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.728" L x 0.197" W (18.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C