ECQ-E2564JB3
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: ECQ-E2564JB3
Description: CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL
Series ECQ-E(B)
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Capacitance 0.56µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.484" L x 0.264" W (12.30mm x 6.70mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.665" (16.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C