| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | ECH-S1H393JZ |
| Description: | CAP FILM 0.039UF 5% 50VDC RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | ECHS(Z) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.039µF |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm) |
| Dielectric Material | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 50V |
| Height - Seated (Max) | 0.449" (11.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.70 | $0.69 | $0.67 |