EAF-12RF04C
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Alarms, Buzzers, and Sirens
Data Sheet: EAF-12RF04C
Description: AUDIO MAGNETIC TRANSDUCER TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series EAF
Ratings -
Duration -
Approvals -
Frequency 2.048kHz
Packaging Bulk
Input Type Zero-Peak Signal
Technology Magnetic
Part Status Obsolete
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Port Location Top
Voltage Range -
Operating Mode Single Tone
Voltage - Rated 1.5V
Current - Supply -
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
Size / Dimension 0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -
Sound Pressure Level (SPL) 86dB @ 1.5V, 100cm