| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Data Sheet: | DZ2S180C0L |
| Description: | TVS DIODE 13V SSMINI2-F5-B |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | TVS - Diodes |
| Type | Zener |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 |
| Power - Peak Pulse | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 5pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | SSMini2-F5-B |
| Voltage - Breakdown (Min) | 17.5V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 13V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |