DZ2J240M0L
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Diodes - Zener - Single
Data Sheet: DZ2J240M0L
Description: DIODE ZENER 24V 200MW SMINI2
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Series -
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±2.5%
Part Status Active
Power - Max 200mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-90, SOD-323F
Base Part Number DZ2J240
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Operating Temperature -
Supplier Device Package SMini2-F5-B
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24V
Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 19V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 10mA