| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Data Sheet: | DA6X108K0R |
| Description: | DIODE ARRAY GP 300V 200MA MINI6 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Base Part Number | DA6X108 |
| Diode Configuration | 3 Independent |
| Supplier Device Package | Mini6-G4-B |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 300V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.70 | $0.69 | $0.67 |