DA3S101K0L
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: DA3S101K0L
Description: DIODE GEN PURP 80V 100MA SSMINI3
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Series -
Packaging Digi-Reel®
Diode Type Standard
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-89, SOT-490
Base Part Number DA3S101
Capacitance @ Vr, F 1.2pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package SSMini3-F3-B
Reverse Recovery Time (trr) 3ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 80V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80V
Current - Average Rectified (Io) 100mA (DC)
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 100mA