| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Motion Sensors - Accelerometers |
| Data Sheet: | AGS11351 |
| Description: | ACCEL 1.5G ANALOG 14SMD MODULE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Motion Sensors - Accelerometers |
| Axis | X |
| Type | Analog |
| Series | - |
| Features | - |
| Bandwidth | 60Hz |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Output Type | Analog Voltage |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SMD Module |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Acceleration Range | ±1.5g |
| Sensitivity (mV/g) | 1333 |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-SMD Module |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |