| Manufacturers: | Panasonic Electronic Components |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | 2SA11230RA |
| Description: | TRANS PNP 150V 0.05A TO-92 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 750mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Transistor Type | PNP |
| Base Part Number | 2SA1123 |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Supplier Device Package | TO-92 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 3mA, 30mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 130 @ 10mA, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 150V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.51 | $0.50 | $0.49 |