20SEQP150M
Manufacturers: Panasonic Electronic Components
Product Category: Aluminum - Polymer Capacitors
Data Sheet: 20SEQP150M
Description: CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V T/H
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electronic Components
Type Polymer
Series OS-CON™, SEQP
Ratings -
Packaging Bulk
Tolerance ±20%
Capacitance 150µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 20V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 68.35mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.367A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm