| Manufacturers: | Panasonic Electric Works |
|---|---|
| Product Category: | Automotive Relays |
| Data Sheet: | JSM1-9V-5 |
| Description: | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 15A 9V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Product Category | Automotive Relays |
| Series | JS-M |
| Features | Sealed - Fully |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Bulk |
| Coil Power | 640mW |
| Part Status | Active |
| Coil Current | 71.4mA |
| Coil Voltage | 9VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 10ms |
| Release Time | 10ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Resistance | 126 Ohms |
| Contact Material | Silver Alloy, Cadmium Free |
| Switching Voltage | 16VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 4.7 VDC |
| Must Release Voltage | 0.7 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 15A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.80 | $4.70 | $4.61 |