| Manufacturers: | Panasonic Electric Works |
|---|---|
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps |
| Data Sheet: | DK1A-L2-5V-F |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Product Category | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | DK |
| Features | - |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Packaging | Tube |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 40.0mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 10ms |
| Release Time | 8ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 125 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC, 125VDC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 3.5 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| Contact Rating (Current) | 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.38 | $11.15 | $10.93 |