AXN130C0115P
Manufacturers: Panasonic Electric Works
Product Category: Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Data Sheet: AXN130C0115P
Description: CONN HDR/SCKT 30POS SMD GOLD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Panasonic Electric Works
Pitch 0.031" (0.80mm)
Series P8
Features Board Guide, Solder Retention
Packaging Digi-ReelĀ®
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header and Socket
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Height Above Board 0.329" (8.35mm)
Number of Positions 30
Mated Stacking Heights 11.5mm