| Manufacturers: | Panasonic - BSG |
|---|---|
| Product Category: | Battery Packs |
| Data Sheet: | KR-7000FF10 |
| Description: | BATTERY PACK NICAD 12V F |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic - BSG |
| Product Category | Battery Packs |
| Note | - |
| Series | Cadnica |
| Weight | 2200g |
| Capacity | 7Ah |
| Structure | Side to Side, 1 Row x 10 Cells |
| Part Status | Active |
| Number of Cells | 10 |
| Rechargeability | Yes |
| Voltage - Rated | 12V |
| Size / Dimension | 12.83" L x 1.28" W x 3.56" H (326.0mm x 32.6mm x 90.4mm) |
| Battery Cell Size | F |
| Battery Chemistry | Nickel Cadmium |
| Termination Style | Solder Tab |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $259.16 | $253.98 | $248.90 |