| Manufacturers: | Panasonic - BSG |
|---|---|
| Product Category: | Battery Packs |
| Data Sheet: | HHR-300CHF10 |
| Description: | BATTERY PACK NIMH 12V C |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic - BSG |
| Product Category | Battery Packs |
| Note | Battery packs made with NIMH cells include a thermostat. |
| Series | HHR |
| Weight | 816.5g |
| Capacity | 3.1Ah |
| Structure | Side to Side, 1 Row x 10 Cells |
| Part Status | Active |
| Number of Cells | 10 |
| Rechargeability | Yes |
| Voltage - Rated | 12V |
| Size / Dimension | 10.16" L x 1.02" W x 1.97" H (258.0mm x 25.8mm x 50.0mm) |
| Battery Cell Size | C |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride |
| Termination Style | Solder Tab |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $109.45 | $107.26 | $105.12 |