| Manufacturers: | Panasonic - BSG |
|---|---|
| Product Category: | Battery Packs |
| Data Sheet: | BK-200AAB9BL2X2 |
| Description: | BATTERY PACK NIMH 4.8V AA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic - BSG |
| Product Category | Battery Packs |
| Note | Battery packs made with NIMH cells include a thermostat. |
| Series | BK |
| Weight | 123.83g |
| Capacity | 2Ah |
| Structure | Front to Back, 2 Rows x 2 Cells |
| Part Status | Active |
| Number of Cells | 4 |
| Rechargeability | Yes |
| Voltage - Rated | 4.8V |
| Size / Dimension | 1.14" L x 0.57" W x 3.98" H (29.0mm x 14.5mm x 101.0mm) |
| Battery Cell Size | AA |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride |
| Termination Style | Solder Tab |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $21.69 | $21.26 | $20.83 |