| Manufacturers: | PULS, LP |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | CD5.121 |
| Description: | DC/DC CONVERTER 12V 96W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | PULS, LP |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | DIMENSION CD (92 ~ 120W) |
| Approvals | CB, cCSAus, CE, cULus, cURus |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 88.2% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 96W |
| Size / Dimension | 4.02" L x 1.26" W x 4.88" H (102.0mm x 32.0mm x 124.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 32.4V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 8A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $324.00 | $317.52 | $311.17 |