| Manufacturers: | PUI Audio, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Alarms, Buzzers, and Sirens |
| Data Sheet: | AI-4228-TF-LW300-R |
| Description: | AUDIO PIEZO INDICATOR 3-28V CHAS |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | PUI Audio, Inc. |
| Product Category | Alarms, Buzzers, and Sirens |
| Series | - |
| Ratings | - |
| Duration | 3 PPS |
| Approvals | - |
| Frequency | 2.8kHz |
| Input Type | DC |
| Technology | Piezo |
| Part Status | Active |
| Termination | Wire Leads |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange |
| Port Location | Top |
| Voltage Range | 3 ~ 28V |
| Operating Mode | Pulse |
| Voltage - Rated | 12V |
| Current - Supply | 7mA |
| Driver Circuitry | Indicator, Internally Driven |
| Size / Dimension | 1.646" Dia (41.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Sound Pressure Level (SPL) | 95dB @ 12V, 10cm |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.55 | $2.50 | $2.45 |