| Manufacturers: | PIC GmbH |
|---|---|
| Product Category: | Magnetic, Reed Switches |
| Data Sheet: | PMC-1001TH1520 |
| Description: | STANDARD SMD REED SWITCH PITCH 1 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | PIC GmbH |
| Product Category | Magnetic, Reed Switches |
| Type | Molded Body |
| Series | - |
| Circuit | SPST-NO |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Size - Body | 0.492" L x 0.114" W x 0.110" H (12.50mm x 2.90mm x 2.80mm) |
| Operate Time | 0.5ms |
| Release Time | 0.3ms |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operate Range | 15 ~ 20AT |
| Power - Rated | 10W |
| Release Range | 4AT |
| Current - Carry | 1A (AC/DC) |
| Length - Overall | 0.640" (16.26mm) |
| Termination Style | Axial |
| Height Above Board | - |
| Current - Switching | 700mA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Switching AC | 130V |
| Voltage - Switching DC | 180V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |