| Manufacturers: | PIC GmbH |
|---|---|
| Product Category: | Float, Level Sensors |
| Data Sheet: | PLS-051B-6PPI |
| Description: | POWER LEVEL SENSOR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | PIC GmbH |
| Product Category | Float, Level Sensors |
| Type | Liquid |
| Series | - |
| Current | 1.5A |
| Output Type | Switch |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Threaded |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Output Configuration | SPST-NC |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Switch Actuation Level | 1.811" (46mm) |
| Material - Housing & Prism | Polyoxymethylene (POM) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.95 | $9.75 | $9.56 |