| Manufacturers: | PHIHONG USA |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Data Sheet: | PMA10R-050AW |
| Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | PHIHONG USA |
| Product Category | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Form | Wall Mount (Class II) |
| Series | PMA10R (10W) |
| Approvals | CE |
| Efficiency | Level VI, CoC Tier 2 |
| Input Type | Multi-Blade (Sold Separately) |
| Cord Length | 59" (1.50m) |
| Part Status | Active |
| Applications | Medical |
| Polarization | Positive Center |
| Power (Watts) | 10W |
| Input Connector | Multi-Blade |
| Region Utilized | International |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm |
| Size / Dimension | 2.82" L x 1.97" W x 1.57" H (71.7mm x 50.0mm x 40.0mm) |
| Voltage - Output | 5V |
| Operating Temperature | 5°C ~ 40°C |
| Current - Output (Max) | 2A |
| No Load Power Consumption | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.21 | $10.99 | $10.77 |