OD8025-24LS01A
Manufacturers: Orion Fans
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC)
Data Sheet: OD8025-24LS01A
Description: FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Orion Fans
RPM 2100 RPM
Noise 23.0 dB
Width 25.00mm
Series OD8025
Weight 0.191 lb (86.64 g)
Air Flow 26.0 CFM (0.728m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Approvals cURus, TUV
Part Status Active
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Sleeve
Power (Watts) 720mW
Voltage Range -
Static Pressure 0.070 in H2O (17.4 Pa)
Voltage - Rated 24VDC
Lifetime @ Temp. 30000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.050A
Operating Temperature -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)