| Manufacturers: | Orion Fans |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | OD7020-12HB |
| Description: | FAN 70X20MM 12VDC 41CFM |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Orion Fans |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 4500 RPM |
| Noise | 41.5 dB |
| Width | 20.00mm |
| Series | OD7020 |
| Weight | 0.137 lb (62.14 g) |
| Air Flow | 41.0 CFM (1.15m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | cURus, TUV |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 5.16W |
| Voltage Range | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Static Pressure | - |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Material - Frame | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Size / Dimension | Square - 70mm L x 70mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.430A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $10.48 | $10.27 | $10.06 |