OD3010-12LSS5
Manufacturers: Orion Fans
Product Category: DC Brushless Fans (BLDC)
Data Sheet: OD3010-12LSS5
Description: FAN AXIAL 30X10.2MM 12VDC WIRE
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Orion Fans
RPM 7000 RPM
Noise 25.0 dB
Width 10.20mm
Series OD3010
Weight -
Air Flow 3.5 CFM (0.098m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features PWM Control
Approvals cURus, TUV
Part Status Active
Termination 3 Wire Leads
Bearing Type Sealed Sleeve
Voltage Range 8 ~ 17VDC
Static Pressure 0.110 in H2O (27.4 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. 30000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Size / Dimension Square - 30mm L x 30mm H
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.060A
Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)