| Manufacturers: | On-Shore Technology, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Data Sheet: | OSTHL120090 |
| Description: | TERM BLK 12POS TOP ENT 3.5MM PCB |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | On-Shore Technology, Inc. |
| Product Category | Terminal Blocks - Wire to Board |
| Color | White |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | OSTHL |
| Current | 2A |
| Voltage | 500V |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 16-20 AWG |
| Part Status | Obsolete |
| Screw Thread | - |
| Mounting Type | Through Hole, Kinked Pin |
| Torque - Screw | - |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screwless - IDC |
| Mating Orientation | Vertical with Board |
| Dielectric Material | Thermoplastic |
| Positions Per Level | 12 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Phosphor Bronze |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |