| Manufacturers: | On-Shore Technology, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Data Sheet: | ES0800/12DSFB |
| Description: | CONN TERM STRIP 12CIRC 0.315" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | On-Shore Technology, Inc. |
| Product Category | Terminal Blocks - Barrier Blocks |
| Color | - |
| Pitch | 0.315" (8.00mm) |
| Series | ES0800 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Part Status | Active |
| Barrier Type | Enclosed |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 12 |
| Terminal Block Type | Eurostyle Terminal Strip |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Material - Insulation | - |
| Operating Temperature | -33°C ~ 105°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 24 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.64 | $2.59 | $2.54 |